WEST KOOTENAY BOUNDARY 2011 LOCAL GOVERNMENT & SCHOOL DISTRICT ELECTION RESULTS
(x) Denotes incumbent
CAPS indicates elected
NELSON (Turnout 33.3%)
Mayor
DOOLEY, John (x) 1,790
Rowberry, Richard 481
Mercredi, George 105
Councillor (Top 6 elected)
MACDONALD, Donna (x) 1,744
KISS, Paula 1,709
ADAMS, Bob (x) 1,605
KOZAK, Deb (x) 1,595
CHERBO, Robin (x) 1,574
BATYCKI, Candace 1,445
_________________________________
Stacey, Margaret (x) 1,272
Jeanes, Charles 495
CASTLEGAR (Turnout 31.1%)
Mayor
CHERNOFF, Lawrence (x) 1,020
Zaitsoff, Gord (Incumbent regional director, Area J) 786
Councillor (Top 6 elected)
MCINTOSH, Deb (x) 1,281
RYE, Dan 1,194
HEARNE, Russ (x) 977
CHERNOFF, Kevin (x) 974
HEATON-SHERSTOBITOFF, Sue 973
TURNER, Gord (x) 860
_________________________________
Duff, Kirk (x) 820
Maddocks, Tyler 736
Lafond, Cord 437
Wulowka, Peter 606
CRESTON (42% turnout)
Mayor
TOYOTA, Ron (x) 1,002
Snopek, Joe 676
Councillor (6 to be elected)
GADICKE, Judy (x) 1,056
DUCHARME, Tanya (x) 996
SCHMALZ, Jerry (x) 851
VEITCH, Scott 814
GRAHAM, Wesly (x) 804
WILSON, Joanna (x) 782
_________________________________
Vondracek, Ed 630
Barter, Rhonda 514
Ferguson, Malcolm 407
Kyle, Renee 401
Voigt, Ingrid 328
Lysohirka, Justin 265
Mihaly, Louis 107
Withdrew: Gabruch, Alvin
FRUITVALE (Turnout 36.3%)
Mayor
CECCHINI, Patricia (Incumbent councillor) 322
Moisson, Gary 232
Councillors (Elected by acclamation)
GRAY, Larry (x)
KNISS, Bert (x)
PRINCE, Jill
WEBBER, Tabatha (x)
GRAND FORKS (38.6%)
Mayor
TAYLOR, Brian (x) 641
Thompson, Christine (Incumbent councillor) 400
Gordon, Ann 138
Councillor (Top 6 elected)
WYERS, Cher (x) 681
KROG, Neil 652
WIRISCHAGIN, Michael (x) 621
KENDEL, Bob 489
SMITH, Gary 455
O'DOHERTY, Patrick 434
_________________________________
Eburne-Stoodley, Zak 403
Smith, Bob 376
Baker, Everett 375
Dick, Lorraine 308
Cowie, Jocelyn 307
Davies, Joy (x) 297
Referenda:
1. Are you in favour of borrowing a maximum of $1.3 million for emergency water supply for fire protection? Yes 791 No 377 PASSED
2. Are you in favour of borrowing a maximum of $4.2 million for the capital renewal of road, water and sewer infrastructure? Yes 855 No 320 PASSED
GREENWOOD (Turnout 69.8%)
Mayor
KETTLE, Nipper 200
Nathorst, Jim 196
Councillor (Top 4 elected)
ASHTON, Darla 235
LANG, Colleen (Incumbent mayor) 222
NOLL, Barry 204
CUDWORTH, Lee 191
_________________________________
Harrison, Ray 158
Phelps, Angie (x) 154
Fieber, Chris 143
Terashita, Faye 137
Withdrew: Stevenson, Christopher (x)
KASLO (60.7% turnout)
Mayor
LAY, Greg (x) 279
Mackle, Patrick 133
May, Teresa 66
Councillor (4 to be elected)
HEWAT, Suzan (x) 323
LEATHWOOD, Molly (x) 289
HOLLAND, Jim 286
LANG, Rob 250
_________________________________
Bryce, Mel 227
Beddow, Lynda 162
Braley, Jill 142
Cormie, Donna (x) 112
MIDWAY (Turnout 51.8%)
Mayor
KAPPES, Randy (x) (Elected by acclamation)
Councillor (Top 4 elected)
SCHIERBECK, Gary (x) 172
DUNDSON, Dick (x) 171
ROTVOLD, Marguerite (x) 160
METCALF, Darrin 127
_________________________________
Coburn, John 96
Fromme, Martin (x) 78
Robinson, Chris 64
Lehmann, Earl 59
Booth, Evelyn 23
MONTROSE (Turnout 43.7%)
Mayor
DANCHUK, Joe (Incumbent councillor) 175
Welsh, Griff (x) 128
Pylypuik, Ronald 44
Councillors (Elected by acclamation)
BERRIAULT, Don
COOK, Cindy (x)
DUCLOS, Don (x)
GAY, Mary
NAKUSP (Turnout 43.1%)
Mayor
HAMLING, Karen (x) 341
Suhr, Hans 180
Councillor (Top 4 elected)
ZELEZNIK, Thomas 457
MUELLER, Ulli (x) 406
HUGHES, Joseph (x) 400
DUCHAINE, Guy 288
_________________________________
Parkinson, D. Robert 211
Heppner, Len 186*
* Heppner withdrew, but his name still appeared on the ballot.
NEW DENVER (Turnout 56.1%)
Mayor
BUNKA, Ann (Incumbent councillor, elected by acclamation)
Councillor (Top 4 elected)
FOX, Heather 158
VON KROGH, Henning 157
RAYNOLDS, Nadine 140
HODSALL, David 140
_________________________________
Butler, Dennis 111
Palmer, Wanda 73
Dumins, Anita 63
Withdrew: Hartley, Jason
ROSSLAND (Turnout 36.9%)
Mayor
GRANSTROM, Greg (x) (Elected by acclamation)
Councillor (Top 6 elected)
MOORE, Kathy (x) 684
SPEARN, Jill (x) 660
WALLACE, Kathy (x) 651
THATCHER, Tim 605
FISHER, Cary 523
BLOMME, Jody 473
_________________________________
Klein, David 417
Wieder, Sharon 298
Charlton, Laurie (x) 278
Chamut, Bob 266
Withdrew: Bennett, Andrew
SALMO
Mayor
HENDERSON, Ann (x) (Elected by acclamation)
Councillors (Elected by acclamation)
HANSON, Merle (x)
HAUGHTON, Janine (x)
PEEL, Jennifer
VLIET, Bob
SILVERTON (Turnout 65.4%)
Mayor
PROVAN, Kathy 59
Bell, Carol (Incumbent councillor) 43
Councillor (Elected by acclamation)
CLARKE, Jason
JOHNSON, Ross (x)
MAIN, Leah (x)
SAUNDERS, Christopher
SLOCAN (Turnout 68.2%)
Mayor
PERRIERE, Madeleine (x) 96
Gates, John 63
Councillor (Top 4 elected)
LUNN, Jessica (x) 145
PATTERSON, Jean (x) 134
ELLIOTT, Hillary (x) 115
MCGREAL, Patricia (x) 108
_________________________________
Verigin, Nick 51
Zwer, Glenda 48
TRAIL (Turnout 31.5%)
Mayor
BOGS, Dieter (x) (Elected by acclamation)
Councillor (Top 6 elected)
JOLLY, Kevin 1,407
GEORGETTI, Rick 1,080
CACCHIONI, Robert (x) 1,025
GATTAFONI ROBINSON, Eleanor (x) 994
DEROSA, Gord (x) 969
MACKINLAY, Sean 900
_________________________________
DeFerro, Bryan 897
Romano, Fred (x) 880
Furlotte, Ray 693
Carter, John 339
WARFIELD
Mayor
CROCKETT, Bert (x) (Incument councillor, elected by acclamation)
Councillors (Elected by acclamation)
BAGGIO, Donna (x)
CROZIER, John (x)
MILNE, Thomas (x)
NELSON, Jim (Incumbent mayor)
REGIONAL DISTRICT OF CENTRAL KOOTENAY (Turnout 21%)
Area A (Wynndel/East Shore)
JACKMAN, Garry (x) (Elected by acclamation)
Area B (Rural Creston)
KETTLE, John (x) 709
McNiven, Ed 156
Area C (Rural Creston)
BINKS, Larry (x) (Elected by acclamation)
Area D (Rural Kaslo-Lardeau-Duncan)
SHADRACK, Andy (x) 405
Greenlaw, Ron 229
Area E (Rural Nelson)
FAUST, Ramona (x) 581
Smienk, Josh 417
Area F (Rural Nelson)
MICKEL, Ron (x) 385
Keegan, Mike 261
Withdrew: Montgomery, Bruce
Area G (Ymir-Rural Salmo)
CUNNINGHAM, Hans (x) 313
Kraus, Werner 44
Bennett, Mark 21
Area H (Slocan Valley)
POPOFF, Walter (x) 518
Parker, Will 236
Area I (Rural Castlegar)
DAVIDOFF, Andy 218
Morris, Owen 58
Walker, Larry 52
Smith, Sandra 23
Area J (Lower Arrow-Columbia)
ZAITSOFF, Gord (x) (Elected by acclamation)
Area K (Arrow Lakes)
PETERSON, Paul (x) (Elected by acclamation)
REGIONAL DISTRICT OF KOOTENAY BOUNDARY (Turnout 14.3%)
Area A (Beaver Valley)
GRIEVE, Ali (x) 202
Cohen, Scott 40
Area B (Genelle-Oasis-Rivervale-Casino)
WORLEY, Linda (x) (Elected by acclamation)
Referendum: Do you support increasing taxes from $270,000 to $355,000 per year to support the Trail library? Yes 39 No 178 DEFEATED
Area C (Christina Lake)
MCGREGOR, Grace (x) (Elected by acclamation)
Referendum: Do you support raising a maximum of $70,000 per year for a cemetery service? Yes 77 No 305 DEFEATED
Area D (Rural Grand Forks)
PEREPOLKIN, Irene (x) 325
Taylor, Teresa 118
Johnson, Brian 118
Johnson, Dave 68
Johnston, Ken 30
Referendum: Do you support borrowing up to $1.5 million and increasing annual taxes from $500,000 per year to $650,000 to support the Grand Forks aquatic centre? Yes 969 No 1,045 DEFEATED
Area E (West Boundary)
BAIRD, Bill (x) 354
Stevenson, Christopher (Incumbent Greenwood councillor) 204
Referendum: Do you support borrowing $500,000 and raising a maximum of $160,000 per year to establish a fire protection service? Yes 128 No 140 DEFEATED
REGIONAL DISTRICT OF COLUMBIA SHUSWAP
Area B (includes Trout Lake and Beaton)
PARKER, Loni (x) (Elected by acclamation)
KOOTENAY LAKE SCHOOL DISTRICT (Turnout 25.9%)
City of Nelson/Bealby Point (Top 2 elected)
MASLECHKO, Bill (x) 1,407
WRIGHT, Bob (x) 1,342
Bendig, Curtis 873
South Rural Zone (2 to be elected)
HUSCROFT, Rebecca 755
HAMBLER-PRUDEN, Annette (x) 338
Mayers-McKenzie, Verna (x) 331
Gollan, Robert 277
Certik, Vladimir 203
Creston (Top 1 elected)
JOY, Melanie (x) 639
Suttie, Heather 589
Francoeur, Paulette 328
Kaslo and Lardeau Valley (Elected by acclamation)
LANG, Dawn (x)
Slocan Valley/Bonnington (Elected by acclamation)
LINDSAY, Barb (x)
Salmo, Taghum, & Blewett (1 to be elected)
HUSER, Sheri 297
Herzig, Isabelle 243
Field, Art (x) 116
Misurak, Kevin 106
Crawford Bay, East Shore & North Shore (Elected by acclamation)
TRENAMAN, Lenora (x)
KOOTENAY COLUMBIA SCHOOL DISTRICT (Turnout 33.3%)
Castlegar (Top 2 elected)
BURSEY, Jo-Ann 1,079
CARTER, Jennifer 1,018
Maloff, Bev (x) 1,007
Warfield/Area B of RDKB/Area J RDCK (Elected by acclamation)
DRIUTTIi, Toni (x)
Area I and part of J of RDCK (Elected by acclamation)
KINAKIN, Mickey (x)
Beaver Valley (2 to be elected)
GANZERT Darrel 713
MANDOLI, Kim 618
Bilenki, Dick 404
Morelli, Vince (x) 280
Trail (Top 2 elected)
WILSON, Mark (x) 1,191
MANNING, Lorraine (x) 981
Hanik, Terry 959
Rossland (Elected by acclamation)
SMITH, Gordon (x)
ARROW LAKES SCHOOL DISTRICT (Turnout 28.9%)
At Large (Top 2 elected)
BREKKE, Lora Lee 791
STRUCK, Judy (x) 622
Silverfox-Dann, Ganishka 299
Eastern Zone (Elected by acclamation)
BELL, Carol (x)
Central Zone (Elected by acclamation)
ADAM, Pattie (x)
Southern Zone (Elected by acclamation)
DECOURCY, Quinn (x)
BOUNDARY SCHOOL DISTRICT
Christina Lake (Top 1 elected)
STRUKOFF, Cindy 196
Garcelon, Sally (x) 157
Kettle Valley West (Elected by acclamation)
GEE, Vicki (x)
Kettle Valley East (Top 1 elected)
RIDDLE, Cathy (x) 260
Baker, Deborah 186
Kettle Valley North (Elected by acclamation)
ZITKO, Rose
City of Grand Forks (Top 2 elected)
REZANSOFF, Teresa (x) 779
Harshenin, Ken (x) 532
Grootjes, David 404
Rural Grand Forks (Elected by acclamation)
REID, David
Withdrew: Malloff, John (x)